בית הספר הריאלי העברי תיכון אחוזה, המלך מתיא הראשון [כרך א], קורצ'ק, ינוש
Home

עמוד הבית
חיפוש בקטלוג
תוצאות חיפוש אחרון
שעות פתיחה
המנוי שלי
חיפושים קודמים
סל מועדפים
שאל את הצוות
כותר: המלך מתיא הראשון [כרך א]
מספר הכותר: 9
מקום הוצאה: ירושליםמוציא לאור: כתרמשנה (לועזית): C1979
סיווג: סיפורת, ספרות יפה 
סוגה-ג'אנר: פנטזיה 
מספר עמודים: 2גובה - ס"מ: 23 ס"מ כרכים: 1
סדרות:
סדרה 1: המלך מתיא הראשון הצגת פריטים בסדרה
סדרה 2: שואה הצגת פריטים בסדרה
מקור תרגום: ת - תרגוםמפתח (Index): כן
תקציר/הערות: מתיא, נסיך בן עשר, מתייתם מאביו המלך וכך, על פי חוקי הממלכה ועל פי גילו הצעיר, הוא הופך למלך.
קשה להיות מלך, ומתיא ילמד זאת על בשרו. למרות האכזבה הגדולה מהשרים שלו, יתברר לו שהוא לא יכול בלעדיהם; למרות האמונה בחברים מסוימים, הוא יגלה שחלקם משקרים לו: למרות הרצון העז להעביר את השליטה בעולם לידי הילדים היא ילמד שהמציאות מסובכת ומלאת סתירות; למרות כוונותיו הטובות, הוא ימעד שוב ושוב בניסיונו למצוא את דרך המלך.

‏יאנוש קורצ'אק ברא גיבור חד-פעמי, והוא מספר את סיפורו באומץ המדהים שאפיין גם את חייו. בתפיסתו הנאורה והמתקדמת, שרואה בילד אדם שלם המסוגל לשאת באחריות לחייו, הקדים קורצ'אק את זמנו ופרץ דרך לזרם חינוכי שלם.
הערות: יאנוּש קוֹרצ'אק (בפולנית: Janusz Korczak‏; נולד בורשה, פולין ב-22 ביולי 1878 או 1879, נרצח ב-5 באוגוסט או 6 באוגוסט 1942 בטרבלינקה) הוא שם העט שבו נודע הֶנְרִיק גולדשמיט (Henryk Goldszmit), מוכר גם כדוקטור הזקן או אדון דוקטור. רופא, מחנך והוגה חינוכי, סופר, פובליציסט, פעיל חברתי, קצין בצבא הפולני.

מחנך חדשן, מחבר ספרים בתחום התאוריה והמעש של החינוך, מבשר הפעילות למען זכויות הילד ושוויון הזכויות לילדים. בתי היתומים שהקים וניהל היו אחד הניסיונות המוקדמים בחינוך דמוקרטי, בהם פעל בית הדין של הילדים, בו יכלו הילדים להעמיד לדין גם את מחנכיהם. "אדם נפלא, בעל אומץ לרחוש אמון בילדים ובנוער שתחת טיפולו עד כי העביר לידיהם את ענייני המשמעת והטיל עליהם משימות קשות ביותר, הקשורות באחריות גדולה מאוד." - כך אמר עליו הפסיכולוג השווייצרי ז'אן פיאז'ה, שביקר בבית היתומים, שנוסד ונוהל על ידי קורצ'אק.

בשנת 1926, ייסד את העיתון הראשון שנוצר ברובו על ידי ילדים – "מָאלִי פְּשֶגְלוֹנְד" ("סקירה קטנה"). חלוץ בתחום שיקום ילדים ובני נוער ואבחון חינוכי, ומחלוצי המחקר בתחום ההתפתחות הפיזית והנפשית של הילד.


 
סוג
ע"י
תאריך
משקל

לצפייה ברשימת הספריות המלאה של עלי כותרים לחץ כאן
האתר פותח בטכנולוגיית BuildaGate ע"י חברת IP-DOT